Zbrodnie faszystów z OUN (UPA)
OUN inaczej Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów a faktycznie Organizacja Ukraińskich Faszystów w Polsce, będąca od samego powstania agenturą hitlerowską w Polsce, działała przez cały okres II RP przeciwko państwu polskiemu a jego czołowi działacze, płatni agenci niemieccy w Polsce tacy jak Bandera, Łebed, Szuchewycz i inni przygotowywali się do rozprawy z państwem polskim [od środka] czekając na dogodną okazję do wskrzeszenia oficjalnej rebelii. Taka okazja nadarzyła się po 10 września 1939, kiedy sytuacja Wojska Polskiego stała się niekorzystna, pod wpływem OUN, doszło do licznych ukraińskich dezercji i dywersji z szeregów wojsk polskich broniących się przed atakami niemieckimi. Akcje dywersyjne OUN były tłumione przez siły Wojska Polskiego, zwłaszcza po próbie opanowania Stryja przez grupy specjalne OUN w nocy z 12 na 13 września, mającej charakter rebelii.
W dniach następnych doszło do podobnych wystąpień OUN w powiatach mieszanych narodowościowo, dywersje miały miejsce m.in. w Podhorcach, Borysławiu, Truskawcu, Mraźnicy, Żukotynie, Uryczu, w okolicach Mikołajowa i Żydaczowa.
Niejednokrotnie celem OUN było przejęcie władzy w poszczególnych miejscowościach przed wkroczeniem wojsk sowieckich i niemieckich. Dochodziło także do rozbrajania polskich żołnierzy, a nawet do sporadycznych potyczek z cofającymi się oddziałami Wojska Polskiego i policji. Doszło mordowania polskiej ludności cywilnej, niszczenia polskich symboli narodowych, dewastacji urzędów państwowych itd.
Przeciwko działaniom dywersyjnym Polacy wysłali duże siły policji oraz wojska. Stłumiono w ten sposób wystąpienia faszystów ukraińskich w Mikołajewie i Żydaczowie, po stoczeniu zaciętych walk. Na tle walk między OUN i polskimi siłami wojskowymi dochodziło do mordowania polskiej ludności cywilnej, w licznych akcjach brali udział faszyści z OUN.
We wsi Koniuchy i Potutory zginęło łącznie ok. 100 Polaków, a w Kolonii Jakubowice spalono 57 zagród i zamordowano ok. 20 Polaków. We wsi Sławentyn w powiecie Podhajce zabito dalszych 85 osób. Szczególne nasilenie akcji faszystów ukraińskich z OUN, przeciwko Polakom miało miejsce w powiatach Brzeżany i Podhajce. Ogółem w akcjach przeciwko polskiej ludności cywilnej we wrześniu i pażdzierniku 1939 zginęło ok. 2000 Polaków w Galicji Wschodniej i około 1000 na Wołyniu.(są to jednak zaniżone liczby ofiar).
Ogółem, w akcjach dywersyjnych prowadzonych przez oddziały OUN, w dniach pomiędzy 29 sierpnia a 23 września 1939, wzięło udział ok. 8000 osób, w większości członków grup faszystowskiej OUN. Akcje te objęły 183 miejscowości polskie.
We wrześniu 1939 roku na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, bojówki OUN wymordowały kilka tysięcy osób cywilnej ludności polskiej oraz żołnierzy WP z rozbitych oddziałów. Na obszarze jednego powiatu brzeżańskiego dokonało mordów 17 band zorganizowanych, pochodzących z przeszło 20 gromad tego powiatu. Najwięcej mordów popełniły bandy z Potoka (około 700 ofiar), z Leśnik (około 200 ofiar) i z Potutorów, razem około 1200 stwierdzonych ofiar a w samym rejonie Przemyślany - Rohatyń - Buczacz "z ręki ukraińskiej padło ok. 2000 uchodźców polskich.
17 września 1939r. w Bartatowie pod Lwowem, faszystowska bojówka OUN zabiła ponad 50 cywilnych Polaków a w Jaśniskach 32 schwytanych żołnierzy polskich spalono żywcem.
We wsi Szumlany i Sławentyn w powiecie brzeżańskim faszyści ukraińscy z OUN dokonali pierwszych masowych mordów [ludobójstwa] ludności polskiej zgodnie z dyrektywą OUN z 1929 roku.
Głównym celem rebelii OUN było wsparcie nacierającej na Polskę armii hitlerowskiej poprzez –dezercje wojskowe, sabotaż, dywersję, wiązanie od wewnątrz, znacznych polskich sił, wojska i policji skierowanych do tłumienia rebelii, co znacznie osłabiało zewnętrzną siłę obronną Polski. Podobnie zachowywał się tez OUN po 17 września, po ataku sowieckim na Polskę. Drugim celem OUN było przejecie siłą władzy na terenach polskich, przed wkroczeniem wojsk niemieckich i sowieckich, które połączone było z mordowaniem Polaków, niszczeniem symboli polskiej państwowości oraz grabieżą polskiego majątku narodowego i prywatnego.
Była to jednak przygrywka przed tym co czekało Polaków później, z apogeum w 1943 roku kiedy faszyści z UPA dokonali rzezi ludności polskiej na Wołyniu a później na Podolu , Małopolsce Wschodniej i we Lwowie. Było to ludobójstwo połączone z czystkami etnicznymi i grabieżą wszystkiego co polskie na niespotykaną skalę w świecie. Zbrodnie te do dzisiaj nie zostały osądzone z winy obecnych elit politycznych tak polskich jak i ukraińskich.
Małopolska Wschodnia – 1939 rok – główny teren zbrodniczej działalności OUN.
KAROLÓWKA - region, pow. Rohatyn, woj. stanisławowskie. 29 luty 1944 Widok przed pogrzebem w Łukowcu, po przewiezieniu ofiar z lasu koło Karolówki. Czterech polskich młodzieńców z Karolówki: Burdzy, Groszek i bracia Bednarzowie - ofiary napadu dokonanego przez terrorystów UPA w przydrożnym lesie, gdzie zostali na drzewach powieszeni, a ich powóz konny którym jechali, napastnicy zagrabili
BUSZCZE, pow. Brzeżany, woj. tarnopolskie. 22 styczeń 1944 Polacy - Ignacy Zamojski l.60 i Katarzyna Zamojska l.15 - ofiary rzezi dokonanej przez UPA we wsi Buszcze. W środku widocznyjest gruby sznur-pęda prawdopodobnie narzędzie zadawania tortur.
BUSZCZE, pow. Brzeżany, woj. tarnopolskie. 22 styczeń 1944 Na planie jedna z ofiar masowej rzezi - Stanisław Kuziów 1. 16, narodowości polskiej, zamęczony przez UPA. Widoczne są rozpruty brzuch oraz rany kłute - szersza i okrągłe mniejsze. W krytycznym dniu banderowcy spalili kilka polskich zagród i zadali okrutną śmierć co najmniej 37 Polakom, w tym było 7 kobiet i 3 małych dzieci. Rannych było 13 osób.
WOLA OSTROWIECKA, pow. Luboml, woj. łuckie. Okres po 1945 r. Widok terenu, na którym położona była wieś Wola Ostrowiecka spalona doszczętnie przez UPA 30 sierpnia 1943 r., a jej mieszkańcy wymordowani. Drzewa na planie, to w przybliżeniu centrum wioski
WOLA OSTROWIECKA: teren, sierpień 1992 W dniach 17-22 sierpnia 1992 r. przeprowadzona została ekshumacja kilkuset ofiar - Polaków wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka, zamordowanych przez UPA 30 sierpnia 1945 r. Na fotografii część kości długich wydobytych ze zbiorowej mogiły na terenie Woli Ostrowieckiej. Obok stoi Leon Popek.
PODJARKOW, pow. Bóbrka, woj. lwowskie. 16 sierpień 1943 Kleszczyńska, członek polskiej rodziny w Podjarkowie -ofiara napadu OUN-UPA. Skutek ciosu siekiery napastnika usiłującego odrąbać prawą rękę i ucho oraz zadawanych mąk - okrągła rana kłuta na lewym ramieniu oraz szeroka rana na przedramieniu prawej ręki, prawdopodobnie od jej przypalania.
MAGDALÓWKA, pow. Skałat, woj. tarnopolskie. marzec 1944 Katarzyna Horwath z Chabłów 1. 55, matka księdza rzymskokatolickiego Jana Horwatha. Widok z roku 1951 po operacji plastycznej. Terroryści UPA prawie całkiem odcięli jej nos oraz górną wargę, wybili większość zębów, wykluli lewe oko i poważnie uszkodzili oko prawe. W tę tragiczną noc marcową, zginęli okrutną śmiercią jeszcze inni członkowie tej polskiej rodziny, a ich mienie napastnicy zagrabili, np. ubrania, pościel i ręczniki.
PODJARKÓW, pow. Bóbrka, woj. lwowskie. 16 sierpień 1943 Kleszczyńska z czteroosobowej polskiej rodziny, zamęczona przez OUN-UPA. Widoczne wydłubanie oka, rany głowy, próba odrąbania dłoni oraz inne tortury.
PODJARKÓW, pow. Bóbrka, woj. lwowskie. 16 sierpień 1943 Kleszczyński ojciec czteroosobowej polskiej rodziny w Podjarkowie torturowany przez OUN-UPA. Widoczna jest zmasakrowana twarz, wydłubane oko, cios w głowę, rany cięte i inne.
BUSZCZE, pow. Brzeżany, woj. tarnopol- skie. 22 styczeń 1944 Ofiara banderowskiego mordu - Michał Kuziów 1. z 60 narodowości polskiej - dokonanego we wsi Buszcze przez UPA.
POŁÓWCE - region, las zw. Rosochacz, pow. Czortkdw, woj. tarnopolskie. W zbliżeniu jest 26 nagich zwłok polskich mieszkańców wsi Połówce, uprowadzonych z 16 na 17 stycznia 1944 r. do oddalonego o kilkanaście kilometrów lasu zw. Rosochacz i tam zamęczonych przez UPA. Na pierwszym planie widoczne są na szyjach i nogach ofiar sznury, przy pomocy których duszono prawdopodobnie ofiary. Fot. nieznany, funkcjonariusz „Kripo".
BŁOŻEW GÓRNA, pow. Dobromil, woj. lwowskie. 10 listopad 1943. W przeddzień - wigilię Narodowego Święta Niepodległości - 11 listopada, UPA dokonała napadu na 14 Polaków, m.in. na rodzinę Suchaja, stosując różne okrucieństwa. Na planie zamordowana Maria Grabowska ur. Suchaj 1. 25 z córeczką Krystyną I. 3. Matka pokłuta była bagnetem, zaś córka miała złamaną szczękę i rozpruty brzuszek.
PODJARKÓW, pow. Bóbrka, woj. lwowskie. 16 sierpień 1943 Widok wnętrza domu polskiej rodziny Kleszczyńskich w Podjarkowie, po napadzie terrorystów UPA 16 sierpnia 1943. Na planie widoczne są sznury zwane przez banderowców krepulcami używane do zadawania wymyślnych mąk i duszenia polskich ofiar (na wzór katyńskich).
LUBYCZA KRÓLEWSKA - region, pow. Rawa Ruska, woj. lwowskie. 16 czerwiec 1944 Fragment lasu - miejsca kaźni. Polki zamordowane przez banderowców.
LUBYCZA KRÓLEWSKA - region, pow. Rawa Ruska, woj. lwowskie. 16 czerwiec 1944 Fragment lasu - miejsca kaźni pasażerów pociągu relacji Bełżec-RawaRuska-Lwów. Na ziemi leżą polskie ofiary banderowskiego terroru (UPA).
LUBYCZA KRÓLEWSKA - region leśny, pow. Rawa Ruska, woj. lwowskie. 16 czerwiec 1944. Małe dziecko zamordowane przez banderowców (UPA), podczas zbiorowego mordu dokonanego na pasażerach narodowości polskiej, z zatrzymanego podstępem pociągu.
PODJARKÓW, po w. Bóbrka, woj. lwowskie. 16 sierpień 1943 Jedna z dwóch rodzin Kle-szczyńskich w Podjarkowie zakatowana 16 sierpnia 1943 r. przez OUN-UPA. Na planie czteroosobowa rodzina - małżeństwo i dwoje dzieci. Ofiarom wydłubywa-no oczy, zadawano ciosy w głowę, przypalano dłonie, próbowano odrąbania kończyn górnych i dolnych oraz dłoni, zadawano kłute rany na całym ciele itp.
KATARZYNÓWKA, pow. Łuck, woj. luckie. 7/8 maja 1943 Na planie troje dzieci: dwóch synków Piotra Mękali i Anieli z Gwiazdowskich -Janusz 1. 3 z połamanymi kończynami i Marek 1. 2 zakluty bagnetami, a w środku leży córeczka Stanisława Stefaniaka i Marii z Bojarczuków - Stasia 1. 5 z rozprutym i otwartym brzuszkiem i wnętrznościami na zewnątrz oraz połamanymi kończynami. Zbrodnia dokonana przez OUN-UPA.
TARNOPOL - region, woj. tarnopolskie. 1943(?) Jedno z drzew polnej alei, nad którą terroryści OUN-UPA zawiesili transparent z napisem w przekładzie na język polski: „Droga do samostijnej Ukrainy". Na każdym drzewie oprawcy tworzyli z polskich dzieci tzw. wianuszki.
chcialbym spotkac teraz takiego starego upowca .porwal bym go i zrobil bym mu to samo ku pamieci tych biednych polskichdzieci ,to pomylka ze razem z tymi zacofancami ukrainskimi bylismy gospodarzami euro2012 nie nawidze ich dobrze ze walnol im ten reaktor moglo napromieniowac calom tom zlom ukrainskom zatrutom ziemie
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńDzicz...
OdpowiedzUsuńZwierzęta mają więcej litości..
Ludobójstwo nie rozliczone do dnia dzisiejszego,od czego są te barany w rządzie?????
Na kresy jeszcze wrócimy !!!!!
unknown !
OdpowiedzUsuńjedź do Lwowa. wysiadaj z autobusu lub pociągu, a tam jest kupa starych Benderów i uderzaj ich i nie mów w języku